Ana Sayfa Soru - Cevap Ana Cadde Nasıl Genişleyebilir ?

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Ana Cadde Nasıl Genişleyebilir ?

Soru


ANA CADDE NASIL GENİŞLEYEBİLİR?
Hocam cevap vermişsiniz çok tşk ederim.Belediyeden bana gelen cevap aşağıdadır.Aslında kısmen yukarıda cevap vermişsiniz.Burada kritik bir nokta var.Master planında kat artırımı gibi konuların içerisinde bizim cadde genişlemeside var.Bir muhtarın söylediklerine göre Belediye Kamulaştırma yapmayacak.kat artırım yoluyla anlaşma yoluyla yeni binalar yapılırken bu 30 mt dışına yapılıp CADDENİN kendiliğinden genişlemesinimi planlıyorlar,yoksa parası bu kadar olduğu için sizindediğiniz gibi bir kısmınıda sonramı yapacak çok teşekkür ederim

GELEN CEVAP AŞAĞIDA

KARAMAN YOLUNUN 30 MT OLARAK DÜZENLENDİĞİ İMAR PLANI YAPILIRKEN GEREKLİ ANALİZLER YAPILMIŞ, RUHSATLI YAPILARA DİKKAT EDİLMİŞTİR. ANCAK GEREKLİ GÖRÜLEN YERLERDE PLAN ÜZERİNDE RUHSATLI YAPILARDA YOLA İSABET ETMİŞTİR. YENİ YAPILACAK OLAN YAPILAR BU DÜZENLEMEYE GÖRE YAPILACAKTIR.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Fatih karaöz

Cevap

Fatih bey merhaba,
Önceki sorunuz, bir şehircilik uzmanına rorulacak soru olduğunu belirtmiştim. Şimdiki sorunuzda gene bir şehircilik uzmanına yada belediye imar müdürlüğüne sormanız gereken bir sorudur. Çünkü o bölgede ne olup bittiğini ben bilemem, ancak yukarıdaki yazıda anlaşılacağı üzere bir kentsel dönüşüm söz konusudur. 

Dikkat ederseniz sorunuzun cevabı yukarıdaki metnin içerisinde zaten var. İsmine ister, kentsel dönüşüm deyin, isterseniz master imar planı deyin.Günümüz insanı şehirlerde yaşamayı tercih ettiğinden, şehirlerde hızla büyüyor. Nüfusu hızla artan bu bölgeler, eski ve plansız geliştiğinden dolayı hizmet unsurları artan nüfusa hizmet vermekte yetersiz kalıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyeleri çarpık ve eski yapılaşma bölgelerinde, artan nüfusa çağdaş hizmet vermek üzere, eğer bölge tarihi bir dokuya veya sit alanı değilse. Bölge bu günün ve yarının artan nüfusuna hizmet verecek şekilde yeniden planlanır ve yeniden inşa edilir. Mevcut caddeler, Yollar, sokaklar, adalar, parseller, tamamen veya kısmen yeniden adeta yoğrularak bölge yeniden büyük arazi parçalarına dönüştürülerek adeta yeni araziler oluşturulur. Yeni oluşturulan arazi parçası üzerinde yeni caddeler, yeni sokaklar, yeni adalar, yeni parseller hatta bölgede yeni parklar, bahçeler, okullar, dini tesisler, karakollar inşa edilir. 

Kentsel dönüşümde, istimlak söz kosunu değil. Çünkü bölge bir bütün olarak ele alınıp planlandığı için sizin yeriniz tamamen yola gitse bile hiç yola gitmemiş gibi yeni yapılanma içerisinde size yer verilecektir. Belediyeler, kentsel dönüşüm bölgelerinde vatandaşı mağdur etmemek için ve bölgenin durumuna göre imar kat sayısını (KAKS) artırma yoluna giderler, vatandaş mağdur olmasın diye Böyle durumlarda arsanızın tamamı yola gitmiş olsa bile hiç yola gitmemiş gibi verilecek imar katsayısı (KAKS) ve arsanızın büyüklüğü oranında hak sahibi olacaksınız. Umarım sorunuzun cevabını alabildiniz
Saygılarımla 

 

 

Aziz Kaçmaz
27.05.2016
442 kişi okudu.

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat