Ana Sayfa Soru - Cevap Hisseli Olan Evimin Hissesini Ayırabilir miyim ?

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Hisseli Olan Evimin Hissesini Ayırabilir miyim ?

Soru


Merhaba. Ben 2007 yılında 2 katlı olan evin 1'nci katını satın aldım, ancak yıllar sonra evimin tapuda 1/2 hisseli olduğunu ve arsa olduğunu öğrendim. 135 m2 karelik evim var. Benim sorum şu ben bu evimin hissesini ayıra bilirmiyim ve evin planını çizdirmem gerekirmi? vereceğiniz cevap için teşekkürederim.

Ferit BERKTAŞ

Cevap

Ferit bey merhaba, her kes her şeyi bilmek zorunda olmadığı gibi bilmeside o kadar kolay değil. Ancak gayrimenkul alırken çok dikkatli olmalıyız. Gayrimenkulde uzman birinin aracılığı ile aldığımızda bu tür olumsuz süprizlerle karşılaşmamış olacağız.

Sorunuzun cevabına gelince, maalesef kaçak olarak yapılmış olan bu evinizin planını çizdirmenizin hiç bir yararı yoktur.
Zira kaçak yapıldığı için plan çizdirmiş olsanız dahi kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu alamazsınız. Dolayısıyla arsa vasfından konut vasfına çeviremeyeceğiniz içinde hissenizi ayırma şansınız bulunmamaktadır. 
Ancak yine şanslısınız ki satıcınız size en azında arsanın yarısını vermiş bulunuyor. Kötü niyetli birine çatabilirdiniz ve size arsadan %50 yerine,  %1 hissede verebilirdi. Çünkü bilinçsiz bir alış veriş olmuş, maalesef tapu daireleri böyle durumda vatandaşı bilgilendirmemektedirler. Genede şanslısınız canınızı sıkmayın arsaya yarı yarıya ortaksınız bunu unutmayın
Saygılar

Aziz Kaçmaz
12.01.2014
1138 kişi okudu.

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat