Ana Sayfa Soru - Cevap Tarla Arsaya Çevrilirse Küçülür mü

Soru - Cevap

Emlak hakkında merak ettiklerinizi siz uzmanına sorun, o size cevaplasın

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W Y Z

Tarla Arsaya Çevrilirse Küçülür mü

Soru


Burda demek istediğiniz her hangi bir tarla satın aldığımızda develet bizim aldığımız tarladan %40 alacak geriye kalan bizim tarlamız mı olacak? böyle anladıysam neden boyle bir oygulama var?
bu uygulamanın amacı nedir.?

Yunus Umut

Cevap

Tarla arsaya dönüşürse küçülür mü ? 

Bilmeniz gereken diğer bir husus, imar uygulaması başladığında, tarlanız %40 oranında kamuya terk yapılacağıdır. Bunu göz önünde bulundurmalısınız. Yani bu gün alacağınız 3000 m2 bir tarlanın imar uygulaması yapıldıktan sonra 1.200 m2 Terk yapılacaktır.
3000 -1200=1.800 m2 elinize 1.800 m2 bir arsa kalmış olacaktır. Tarlanın imara açıldıktan sonra % 40 bir terk yapılacağını unutmayın

Yunus bey, ifadenizden yanlış anlaşıldığımı fark ettim. Yunus bey devlet aldığınız tarlanın % 40 oranında terk etmenizi istemez. Tarlanızı arsaya çevirirseniz yani imar geçtikten sonra, yani tarla vasfından arsa vasfına geçildikten sonra, yapılaşmaya uygun hale dönüşürken cins değiştirirken böyle bir işleme tabi tutulacaktır.

Yan yana 10 tane tarla düşünelim. Bu 10 tarla imara açıldı ve bu 10 tarlaya, 100 adet site yapıldı ve toplam 15.000 konut ve 60.000 kişinin yaşadığı bir yerleşim alanı oluşturuldu. Bunların, okula, parka, yeşil alanlara, cadde, sokak, karako, ibadet hane , otobüs durakları, hastahane gibi hizmetlerin verilebilmesi için terk edilir. Yoksa ki tarım arazinizden devlet terk istemez.
Saygılarımla
Aziz Kaçmaz

7103 kez okundu.

Aziz Kaçmaz
18.05.2013
9982 kişi okudu.
Etiketler:

Uzmanına Sorun

Ad Soyad

Gsm

E-Posta

Sorunuz

Güvenlik Kodu

captcha

Not: Telefon ve E-Posta bilgileriniz yayınlanmayacaktır.
Kapat