Uzmanına Sorun

Arsa payı önemli mi

Arsa payı önemli mi
15 Mayıs 2013 Çarşamba 10883 kişi okudu
Merhaba alacağım evin 3373 metre kare arsa payı var 74 dairelik bir site içinde tapuda 10/1040 pay vermiş yanlarındaki sitelerde aynı arsa payları var ama diareye düşen arsa payı benden yüksek yani onların arsa payları benim alacağım yerden daha fazla ben

Soru: Merhaba alacağım evin 3373 metre kare arsa payı var 74 dairelik bir site içinde tapuda 10/1040 pay vermiş yanlarındaki sitelerde aynı arsa payları var ama diareye düşen arsa payı benden yüksek yani onların arsa payları benim alacağım yerden daha fazla benim için risk olurmu istanbulun merkezi diyebileceğim yerden bahsediyorum teşekkür ederim.

Selim Karsa

Cevap:

Selim bey merhaba, 
Arsa payı tabi ki çok önemlidir. Bina yapılıp kat irtifakları, yada kat mülkiyeti kurulurken, bağımsız bölümlerin değerleri oranında, arsadan pay verilir. Maalesef bir çok yap satçı, bunun bilincinde değildir. Çoğu zaman gelişi güzel ve orantısız bir şekilde pay verilmektedir. Buna ne belediyeler, ne tapu daireleri, ne de mimari projeyi yapan mimar veya mühendisler müdahale etmezler. Yapıp satanlarda zaten dünyadan haberleri yok. Varsa yoksa para, başka bir şey  düşünmediklerinden dolayı bir kargaşadır gidiyor. Yap satçının cehaletinden dolayı vatandaş mağdur olurken, mahkemelerde bol bol iş çıkıyor. 

Peki bunun sorumluları kimdir ? Bana göre sorumlu belediyelerindir. Belediyeler istese bunu kontrol altına alabilirler. Örneğin kat irtifakları, yada kat mülkiyet kurulurken bunun kontrolünü pekala yapabilirler. Belediyeler ruhsat verdiğine göre, belediyeler harç aldığına göre, belediyeler iskan verdiğine göre bir zamet arsa payı neye göre verilir, onuda kontrol etsinler olmaz mı ?  Mevzuat mı izin vermiyor ? Bu ülkenin meclisi var, hükümeti var talep etsinler çıkıyor mu çık mıyormu görelim. Tapu kadasro da ilgilenebilir. Çünkü onlarda tapu senedini düzenlerken bu arsa payını neye göre verdin diye sorabilirler. Sormalılarda, çünkü hem alıcıdan, hemde satıcıdan bağımsız bölümün değeri üzerinden toplam %4 oranında harç alıyorlar, ayrıca 165 TL döner sermaye alıyorlar ozamn işlerini doğru yapmak zorundadırlar değil mi? Bir vatandaş olarak bunları istemek hakkımız olsa gerek diye düşünüyorum.

Sonuç olarak: Eğer arsa payınız usulüne uygun pay edilmediğini düşünüyorsanız, bir bilirkişiye inceletin. 
Arsa payınız usulüne uygun pay edilmemiş ise dava açarak mahkeme yoluyla arsa payını düzelttirebilirsiniz.

Vermiş olduğunuz bilgilere göre sizin, arsa payınız diğer dairelere oranla daha düşüktür.
Örneğin:Diğer dairelerin ortalama arsa payları, 3373 / 74= 45.581 m2  beher dairenin ortalamasıdır. 
Sizin payınıza düşen arsa şöyledir: 3373 / 1040 x 10= 32.432 m2 sizin arsa payınızdır

Farz edelim binanız, günün birinde yıkıldı. Arsanızın m2 fiyatı : 1.500 TL olduğunu düşünelim.
Komşunuzun arsa payı : 45.581 m2 x 1.500 TL = 68.371 TL komşunuzun alacağı para
Sizin arsa payınız : 32.432 m2 x 1.500 TL =48.648 TL sizin alacağınız para  
Saygılarımla 
Aziz Kaçmaz kaçmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun