Uzmanına Sorun

Arsa payı satış bedeline göre mi veriliyor

Arsa payı satış bedeline göre mi veriliyor
13 Mart 2014 Perşembe 17195 kişi okudu
Merhaba öncelikle bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ederim. Bu güne kadar tapu ve tapu alım satım ile ilgili hiç bir bilgim yoktu ve ilk ev sahibi olmanın verdiği heyecan ile 2 yıl önce almış olduğum evimi de araştırmadan almıştım. Misafirim olan bir

Soru: Merhaba öncelikle bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ederim. Bu güne kadar tapu ve tapu alım satım ile ilgili hiç bir bilgim yoktu ve ilk ev sahibi olmanın verdiği heyecan ile 2 yıl önce almış olduğum evimi de araştırmadan almıştım. Misafirim olan bir arkadaşım ile çay içerken tapuya bi bakayım dedi baktığımızda kafamı karıştı hiç bilmediğim durumlar mevcuttu. Arkadaşım bir uzmana sor dedi. İnternette konuyu araştırıken sitenize rast geldim. Şimdi ben evi 65000tl aldım 35bit tl kredi çektim satıcının hesabına yattı gerisini elden ödedim tapumda satış bedeli 26bin yazıyor tapunun niteliği arsa kat irtifakı 1987 yapım yılı ana gayrimenkülyüzölçümü 537m2 arsapayı 34/714 kat 2 bağımsız bölüm no 9 şimdi burda sizin uzmanlığınıza ihtiyacım var arsa payı satış bedeline göremi çıkıyor.evim 105 metrekare sanki arsa payında daha düşük kentsel dönüşüm durumunda m2 azalırmı bu paya göre ben arsa payına göre kaç m2 oturuyorum.tapudaki satış bedelini düzeltebilirmiyim satıcı uyanıklık yapmış düşük yazdırmış

OLCAY SARIKURT

Cevap:

Olcay bey merhaba,
Arsapayı nasıl verilir, inşaat halindeyken kat irtifakları kurulur ve inşaatı yapan müteahhit dairelerin konumuna göre bir fiyatlandırma yapar. Arsa payı bu fiyatlara göre paylaştırılır. Bunun teknik ve hukuki yöntemi ve hakkaniyete uygun olanı budur.  

Ancak maalesef ülkemizde bunun bir eğitimi olmadığı ve bir sorumluluğu da olmadığında, amatör müteahhit veya çakma müteahhit dediğimiz yap satçılar, arsa paylarını bilinçsizce ve gelişi güzel paylaştırırlar.  Nasılsa hesap soranı yoktur. Projeyi yapan ve tasdik eden diğer özel ve resmi mercilerde bu işe hiç karşımazlar. Yani o yanlışa seyirci kalırlar, olan da her zaman olduğu gibi saf ve temiz vatandaşa oluyor...!

İşte bu nedenlerle diyoruzki bir daire, dükkan, arsa, tarla alırken mutlaka güvenilir bir emlak danışmanı aracılığı ile alırsanız o gayrimenkul uzmanına vereceğiniz  %3 komiyon onun size kazandırdığının yanında bahşiş bile olmaz ...!

Binanız kentsel dönüşüm veya afet yasası kapsamında yenileme mecburiyeti hasıl olduğunda sizin burada haklarınız nelerdir ona bakalım. Ana yapınızın arsası: 537 m2  Arsa payınız: 34/714  
Bu hesaba göre  537/714x= 25.571  Yani binanız yıkılırsa sizin 25.5 m2  yirmi beş buçuk metre kare bir arsanız var demektir.

Bu arsaya 2 emsal  (KAKS) verildiğini düşünelim ki bu çok yüksek bir emsaldir. 2 emsal verildiğini farz edelim. 2x25.5=51 m2 kare daire yapabilirsiniz. Yani sizin hakkınıza düşecek dairenin metre karesi 51 m2  olacak demektir. Ayrıca müteahhit kat karşılığı yaparsa, o halde bunun en az yarısını müeahhit alacağına göre, sizin payınıza düşen daire 25.5 m2 olacak demektir. 
Maalesef hesaplar böyle diyor.  Normal bir dairenin arsa payı en az  50 m2 olmalı.
Saygılar  
 

 

 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun