Uzmanına Sorun

Arsa Tapusu

Arsa Tapusu
15 Mayıs 2013 Çarşamba 10586 kişi okudu
Hayırlı işler abicim! Çok samimi ve dürüstçe açıklamalar yazmışsınız. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Allah razı olsun bu dürüstlüğünüzden dolayı. Dürüst ve doğru açıklama yapacağınıza inandığım için ben de sizlere bir soru sormak istiyorum. Ab

Soru: Hayırlı işler abicim! Çok samimi ve dürüstçe açıklamalar yazmışsınız. Bundan dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Allah razı olsun bu dürüstlüğünüzden dolayı. Dürüst ve doğru açıklama yapacağınıza inandığım için ben de sizlere bir soru sormak istiyorum. Abicim ben İstanbul, Beşiktaş'ta bir daire satın almak istiyorum. Daire kendilerine miras kalan kişiler tarafından satılık. Bu daire Ulus tarafında ama dairenin kat tapusu yok arsa tapusu var. Arsa tapusu olunca tereddüt ettim. Daire giriş altı ama dediğim gibi arsa tapulu. Sizin bu konudaki görüşleriniz ve açıklamalarınız benim için çok önemli. SİZİN YAPACAĞINIZ AÇIKLAMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER. HAYIRLI İŞLER DİLİYORUM.

Misafir

Cevap:

Merhaba değerli okuyucumuz,
Arsa tapulu bir ev alırken çok ama çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü elinize bir tapu senedi veriliyor baktığınız zaman bir şeye benziyor, ama size orada ne kadar pay verilmiş orası önemlidir. 
Örneğin: Birgün bir vatandaşımız aradı, adıyamanda birinden bir alacağı karşılığında 500 m2 arsadan pay vermişler arsa payı aynen şöyle: 50/ 100.000 vatandaş arsanın onda birine ortak olduğunu sanıyormuş. Oysa 500/100.000=0,005 x 50 = 0,25 m2 
yani vatandaşımız 1 m2 karenin dörtte biri kadar arsa aldığını yeni öğreniyor. Maalesef tapu dairesi tapuyu verirken uyarmamış. Değerli okuyucum, alacağınız Dairenin bulunduğu binanın toplam arsasını öğrenin ve sizin tapunuzda arsa payınıza bakın ve şu aşağıdaki formülü uygulayın. Farzedelim ki alacağınız dairenin bulunduğu apartmanın toplam arsası 300 m2 olsun. O halde şu aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz. 
Örneğin: Binanın toplam arsası 300 m2 olduğunu ve sizin arsa payınızında  2/10 olduğunu farz edelim.  O vakit  Arsa: 300/10 x 2 = 60 m2 Yani 300 m2 arsanın 60 m2si sizindir.   
 
Saygılarımla
 

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Arsa Tapusu

Uzmanına Sorun