Uzmanına Sorun

Bahçe Katı Daire

Bahçe Katı Daire
06 Eylül 2011 Salı 2139 kişi okudu
Merhaba, yardımcı olursanız çok sevineceğim. 2010 Ağusto da bir bahçe katı daire aldım Ama dairenin altta 2 odası var sanırım sığınaktan ekleme yapılmış. Binanın iskanı yok su hizmetini merkezi sayaçtan kullanıyoruz. Dolayısıyla suyu pahalı kullanıyor

Soru: Merhaba, yardımcı olursanız çok sevineceğim. 2010 Ağusto da bir bahçe katı daire aldım Ama dairenin altta 2 odası var sanırım sığınaktan ekleme yapılmış. Binanın iskanı yok su hizmetini merkezi sayaçtan kullanıyoruz. Dolayısıyla suyu pahalı kullanıyoruz. Mütahit iskan almaktan kaçıyor, her gün bir başka yalan söylüyor. Ayrıca su sayacı onun üzerine kayıtlı, biz nasıl bir yaptırım yaparız.? Mahkemeye versek çok uzun bir adli sürece girebiliriz endişemiz var bu arada mütahit suyumuzu kesebilir mi ?

Cahit

Cevap:

Cahit bey merhaba,  İnsanlar mal sahibinden emlak almayı çok güvenli zannederler ama ne yazık ki bu yanlış bir kanıdır. En güvenilir alış veriş iyi bir emlakçı aracılığıyla yapılandır. 

Sorununuza  gelince, öncelikle  dairenize binanın sığınağından ne kadar bir eklenti yapıldığını, öğrenmek için, tapunuzun fotokopisi ile bağlı bulunduğunuz belediye imar müdürlüğüne baş vurarak  oradaki tasdikli projesi ile karşılaştırıp öğrenebilirsiniz.  Eğer binanın ortak alanından yani sığınak veya diğer ortak alandan bir eklenti  yapılmış ise hemen dava açın en azında ödediğiniz paranın önemli bir kısmını geri alırsınız.

Ayrıca bina olarak dairelerinize iskan alınmadığı için dava açabilir ve tazminat alırsınız. Müteaahhit   suyunuzu kesemez. Bina yönetimi  olarak sular idaresine suyunuzun ferdileştirilmesi  için baş vurun. Ferdileştirilme  mümkün değilse, o zaman su sayacınızın  sözleşmesini  bina yönetimi  adına yaptırabilirsiniz. Ancak suyunuzu  maalesef pahalı kullanmaya devam edeceksiniz.

Ama hakkınızı arayın mutlaka tazminat kazanacaksınız ve hem o kişi, hem de ona benzer bir çok kişi bir daha başkalarının canını yakmaz. Siz dava açarasınız hem kendinize hem de başkalarına bir iyilik yapmış olacaksınız.

Aziz Kaçmaz

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Bahçe Katı Daire

Uzmanına Sorun