Uzmanına Sorun

Dairenin Alanı Nasıl Öğrenilir

Dairenin Alanı Nasıl Öğrenilir
15 Mayıs 2013 Çarşamba 5922 kişi okudu
Bir yakınım yakın zamanda kat mülkiyeti olan çekme bir kat satın aldı. tapuda arsanın ölçümü 191,50 m2 arsa payıda 18/250 ...bu evin kaç metrekare olduğunu nasıl hesaplıcaz? tapuda bulunan ölçüler ne ifade ediyor? yardımcı olursanız seviniirm.

Soru: Bir yakınım yakın zamanda kat mülkiyeti olan çekme bir kat satın aldı. tapuda arsanın ölçümü 191,50 m2 arsa payıda 18/250 ...bu evin kaç metrekare olduğunu nasıl hesaplıcaz? tapuda bulunan ölçüler ne ifade ediyor? yardımcı olursanız seviniirm.

Serap D.Özgün

Cevap:

Serap hanım merhaba, 
Yukarıda vermiş olduğunuz bilgilere göre, ana yapının arsası yani binanın üzerine yapıldığı arsa,  191,50 m2 olduğu anlaşılıyor. Bu hesaba göre sizin dairenize isabet eden arsa payı 191.50/250x18 =13.788 m2  yaklaşık 14 m2 arsa payınız var.  

Dairenin alanı nasıl hesaplanır ?
Dairenin kaç m2 kare olduğuna gelince, bunu ancak belediye imar müdürlüğünde veya tapu dairesinde bulunan tasdikli projesine bakarak öğrenebilirsiniz.

Bir dairenin alanı tapu senedine yazılamaz mı ?
Çok merak ettiğim bir konuda, bir dairenin metre karesi tapu senedine neden yazdırılmıyor ? Bu yanlış uygulama ile insanların kandırılmasına, dolandırılmasına adeta çanak tutulmaktadır !

Kimse bana bunun mümkün olamayacağını söylemesin. Ufakta olsa bir iki inşaat deneyimim oldu. Dolayısıyla bir dairenin metre karesi tapu senedinin üzerinde pek ala gösterilebilir.
Hem bürüt, hem de net metre karesi yazılabilir. Teknink olarak hiç bir engel göremiyorum.  

Eğer tapu senedinde bağımsız bölümlerin m2 kareleri hem bürüt, hem de net yazılmış olsa, hiç bir çakal, vatandaşı kandıramaz, dolandıramaz, mağdur edemz. 

Tapu senedi üzerinde bağımsız bölümün metre karesi belirtilmediği için yapımcısı veya satıcısı 100 m2 olan dairesi için 120 veya 130 m2 diyebiliyor. Vatandaş buna inanabiliyor ve mağdur olabiliyor.

Birileri çıkıp bu yanlışa son verene kadar biz sırası geldikçe yazmaya devam edeceğiz.
Yani başımızı kuma sokmayacağız... 

Saygılarımla

Aziz Kaçmaz

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun