Uzmanına Sorun

Dükkan alırken neye dikkat etmeli ?

Dükkan alırken neye dikkat etmeli ?
12 Aralık 2011 Pazartesi 9239 kişi okudu
iskanı alınmamış bir binada dükkan satın aldım, dükkanı yaparken projeye göre sığınaktan 15-20 metre kısıp dükkanı büyük yapmışlar. dükkanın tuvaletini de bu bölüme yapmışlar. dükkan kullanımı açısından nasıl davranmamı tavsiye edersiniz? ileride bu bölüm

Soru: iskanı alınmamış bir binada dükkan satın aldım, dükkanı yaparken projeye göre sığınaktan 15-20 metre kısıp dükkanı büyük yapmışlar. dükkanın tuvaletini de bu bölüme yapmışlar. dükkan kullanımı açısından nasıl davranmamı tavsiye edersiniz? ileride bu bölümü geri alabilirler mi? Alırsa diye wc yi gerçek bölüme şimdiden yaptırsam mı?

Atakan Barın

Cevap:

Atakan bey merhaba,

Ülkemizde insanlar emlak alırken maalesef genelde sahibinden, daha hesaplı alırım düşüncesiyle sahibinden almayı tercih ediyorlar. Oysa sahibinden daha pahalı ve ayrıca  kamufle edilmiş sorunlarıyla birlikte satın alıyorlar. Tabiri caizse kazıklandıklarını ve defolu mal aldıklarını daha sonra öğrenip pişman oluyorlar ama iş işten geçmiş oluyor, tabii   

 Sahibinden almayı ben şuna benzetiyorum: Adam hastalanıyor, doktora muayene parası vermemek için ya bildiği bir ilacı alıyor, yada eczacının tavsiye ettiği ilacı alıyor. Oysa onun hastalığının sebebini ne eczacı biliyor nede kendisi. Ancak uzman bir doktorun muayenesi sonucunda anlaşılır ve ona göre ilaç yazılır. Eğer siz doktor ücretinden kaçarsanız başınıza ciddi bir sağlık sorunu alabilirsiniz. Tıpkı emlakçı komisyonundan kaçıp daha pahalı ve birde sorunlu yer aldığınız gibi !

 Oysa komisyonu ne ise verip uzman bir emlakçı aracılığıyla almış olsaydınızUzmanemlakçı, söz konusu dükkanın tasdikli projesini yapımcısından ister, inceler bu durumu fark eder ve satıcısına senin malının şu, şu kusurları var; dolayısıyla fiyatı kıracaksın, deyip inanın verdiğiniz fiyatın en az  % 30 – 40  daha  ucuza almanızı  sağlardı.  Hiç olmazsa kandırılmamış olurdunuz. veya hiç almamış olacaktınız; değil mi ?

 Sonuç ve cevap :  Bence de  siz şimdiden WC işini size ait olan yere yapın. Çünkü yarın bina yönetimi çıkar bu yeri sizden alacağı gibi, kullandığınız günden itibaren kira talebinde bile  bulunabilirler.  Ayrıca siz o yerinizi şimdi satmaya kalktığınız da diyelim alacak olan vatandaş kredi kullanarak alacak, ama banka sizin yerinize kredi vermez. Çünkü ekspertiz raporunda o işkal ettiğiniz yer görünecektir.

Aziz Kaçmaz  

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun