Uzmanına Sorun

Eksper gayrimenkulün değerini yüksek gösterebilir mi ?

Eksper gayrimenkulün değerini yüksek gösterebilir mi ?
27 Mart 2014 Perşembe 4075 kişi okudu
Eksper firmaları bir gayrimenkul alırken banka kredisiyle.Gayrimenkulün değerini yüksek gösterebilir mi?Böyle bir insiyatif kullanabilir mi? saygılarımla.

Soru: Eksper firmaları bir gayrimenkul alırken banka kredisiyle.Gayrimenkulün değerini yüksek gösterebilir mi?Böyle bir insiyatif kullanabilir mi? saygılarımla.

Güler Ogan

Cevap:

Güler hanım merhaba,
 Eksper firmaları bir gayrimenkulün değerini olması gerekenden daha yüksek gösteremezler. Çünkü onlarında bir sorumlulukları vardır. Öyle hatır gönül için gayrimenkulün değerini yüksek göstermeleri de doğru olmaz. Ancak gayrimenkul değerleme işi kilo veya metre ile ölçülüp tartılma sonucu fiyatı belirlenmediğinden dolayı, aynı gayrimenkulü iki ayrı ekspere, fiyat değerlemesi yaptırdığınızda karşınıza iki ayrı fiyat çıktığını göreceksiniz. Örneğin aynı daireye biri  200.000 TL fiyat verirken diğer eksper aynı daireye 160.000 -170.000 TL değer verebiliyor. 

Bizde eksperlik henüz emekleme dönemi yaşadığından dolayı maalesef çok hassa bir değerleme yapılmadığını üzülerek izliyoruz.
Gayrimenkul değerleme kilo ve metre ölçü birimleri kullanılmıyor diye iki eksper arasında bariz farkları kabul etmek mümkün değil. Çünkü bir gayrimenkulün değerini belirleyen kıstaslar ve unsurlar bellidir. Örneğin: Gayrimenkulün bulunduğu bölge iyi analiz edilerek o bölgenin gelişimi ve istikbal vat ediyor mu, etmiyor mu gibi çeşitli katma değer unsurları göz önünde tutularak KAKS ve TAKS gibi arsaya değer katan bu imar durumu ile arsa değeri ve yapının niteliği ve çevrenin diğer faktörleri ile çok hassa değerlendirildiğinide aynı gayrimenkulün değerlemesinde iki eksper arasında en fazla %5 gibi bir değer farklılığı olması doğaldır.
Bu fark daha yüksek çıkarsa o eksperin bilgisizliğinden kaynaklanıyor demektir. 
Sonuç: Eğer verilen değeri az buluyorsanız eksper firmasından yeniden değerleme isteyiniz. Yada başka bir eksper firmasından yeniden değerleme isteyebilirisiniz...   
Saygılar.

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun