Uzmanına Sorun

Emsal Nedir ?

Emsal  Nedir ?
15 Mayıs 2013 Çarşamba 6538 kişi okudu
İyi günler 267 metre kare arsa aldım. Belediye bana 95 metrekare taban inşaat alanı verdi. (Arsam köşe başı.) İnşaat alanı olarak bodrum, +2 kat müsaade verdi. Benim arsamın kaşı tarafında bulunan evlere daha önce ön bahçe mesafesini 2 metre vermişler. B

Soru: İyi günler 267 metre kare arsa aldım. Belediye bana 95 metrekare taban inşaat alanı verdi. (Arsam köşe başı.) İnşaat alanı olarak bodrum, +2 kat müsaade verdi. Benim arsamın kaşı tarafında bulunan evlere daha önce ön bahçe mesafesini 2 metre vermişler. Bana verilen izinde ise 5 metre. Bu durumda taban inşaat alanım küçülüyor. Fakat ben 4 metre bırakmak istiyorum. Bunun için yolun karşı tarafındaki evleri emsal gösterip verilen izine itiraz edebilir miyim? (110 metrekare taban alanı bana yetecektir.) Bunun için hangi yasal yolları denemem gerekir yada başka çarem yok mudur? Teşekkürler..

Erol Güran

Cevap:

Erol bey merhaba,       

Belediye arsanıza gerekli olan imar iznini vermiş. Ancak siz yolun karşı tarafında bulunan bir parseli baz alarak imar durumunda bir şeyler yapabilir miyim diye soruyorsunuz.  Bence yapabileceğiniz  bir şey yok, diye düşünüyorum.  Zira karşı parselin adası ve arsa konumu farklı, dolayısı ile o adada ki imar uygulaması da farklı olabilir.  Bu nedenle  karşı adadaki emsal  sizin bulunduğunuz adada ki  emsal durumdan farklı olabilir. İsterseniz arsanızın bağlı bulunduğu belediye imar müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun. En doğru cevabı ilgili birimden alırsınız.

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Emsal Nedir ?

Uzmanına Sorun