Uzmanına Sorun

Evimin Metrekaresini Nasıl Öğrenebilirim

Evimin  Metrekaresini Nasıl Öğrenebilirim
31 Mayıs 2014 Cumartesi 86405 kişi okudu
Binamızın arsası toplam: 908,42 dir. Arsa payı bölümünde ise 5/354 arsa paylı şeklinde yazıyor. Buna göre dairemiz kaç metre karedir.?

Soru: Binamızın arsası toplam: 908,42 dir. Arsa payı bölümünde ise 5/354 arsa paylı şeklinde yazıyor. Buna göre dairemiz kaç metre karedir.?

Gurbet ateş

Cevap:

Sayın Gurbet Ateş merhaba,
Verdiğiniz bilgilerle ancak dairenize isabet eden arsa payınızı bulabiliyoruz. 
908 / 354 =2.564 x 12.824  kısacası dairenize düşecek olan arsa payınız 13 m2 ve bu çok az bir arsa payıdır. Belliki binanız kaçak yapılmış bir binadır. Yanı toprak tapuludur. Keyfiniz kaçmasın ama yarın kentsel dönüşüme girer veya bina yıkılır yeniden yapılırsa,  size daire vermezler. Çünkü 13 m2 arsaya daire düşmez. Ancak 13 m2 arsa kaç lira ediyorsa parasını alır çıkarsınız.

Bir dairenin metre karesi nasıl öğrenilir? Maalesef tapu kadasronun verdiği tapu senedi üzerinde bir dairenin net metre karesi ve brüt metre karesi yazmıyor. Dairenin, bağımsız bölümün arsa payları da açık bir şekilde belirtilmiyor. Ama yeni çıkacak bir yasa ile tapu senetlerinde bağımsız bölümlerin net metre kareleri ve brüt metre kareleri yazılı olacakmış. Arsa paylarıda net ve anlaşılır şekilde belirtilmiş olsaydı. Siz şu anda sahip olduğunuz daireyi belkide yarı fiyatına verseler bile almazdınız.

Burada asıl suçlu bence tapu kadasrodur. Bu hataları görmesi ve insanları uyarması lazım. Bak kardeşim sen bu daireyi veya dükkanı alıyorsun ama arsa payın çok düşüktür. Binanız yarın yıkılırsa sana ne daire nede dükkan vermezler demesi lazımdı. 
Ayrıca dairelerin, bağımsız bölümlerin net ve brüt metre karelerinin tapu senedine yazılmamasının ne gibi bir sakıncaları var, anlamış değilim. Yazılmamsı vatandaşın rahat dolandırılmasına meydan vermek demektir. Eğer bunun yazılmasına yasalar engelse, bu ülkenin Büyük Millet Meclisi var. Meclisten yasal düzenleme istemeliydiler. Tekrar ediyorum ev, arsa kısacası bir gayrimenkul almak, pazarda salatalık almaya benzemiyor. Mutlaka bir uzman aracılığıyla alınmalıdıur. Biri bana gelip sizin bu dairenizi almak istediğini sorsa sakına bedavada verse alma derim... 

Asıl sorunuzun cevabı: Dairenizin metre karesini projesine bakarak öğrene bilirsiniz, diyeceğim ama sizin binanızın projesinin olacağınada pek inanmıyorum. Olsa bile proje başka bina başka şekilde yapılmıştır. Zira binanız kaçak görünüyor ! Ama illada dairemin metrekaresini öğrenmek istiyorun derseniz, içeriden ölçerek öğrenebilirsiniz.Dairenin metrekaresi ne işinize yarayacak?  
Saygılar 

 

 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun