Uzmanına Sorun

Gayrimenkul Değerleme uzmanı

Gayrimenkul Değerleme uzmanı
19 Mayıs 2013 Pazar 3830 kişi okudu
Ağzınıza sağlık Aziz bey. Ben de şu an itibariyle bir eksper mağduruyum. Az önce Çekmeköy'de 120.000 TL'ye alacağım eve 100.000 TL. Değer biçildiğini öğrendim. Oto parklı site içi okul karşısı ulaşıma çok yakın dış cephesi yeni yapılmış bir binaya hem d

Soru: Ağzınıza sağlık Aziz bey. Ben de şu an itibariyle bir eksper mağduruyum. Az önce Çekmeköy'de 120.000 TL'ye alacağım eve 100.000 TL. Değer biçildiğini öğrendim. Oto parklı site içi okul karşısı ulaşıma çok yakın dış cephesi yeni yapılmış bir binaya hem de Çekmeköy gibi bir yerde nasıl bu rakamı çıkarabiliyorlar? 120.000'ne indirene kadar o rakamı canımız çıkıyor bir de 100.000 TL. Altına rakam çıkartılıyor. Kendi cebinden mi çıkıyor bu para anlayamıyorum. İtiraz etmem için bir yol var mıdır ? Konu hakkında bilginiz var ise paylaşmanızı rica ederim.

Ece Hn.

Cevap:

Enerjisini ilime, bilime değil de boş işlere hasreden bir toplumun eksperleri de işte bu kadar olur... 
Neyse sizin sorununuza gelelim, o eksper efendiye deyinki efendi, efendi, o dairenin yalnız arsa payı 100.000 TL eder, bunu biliyor musun? Yani o binaları yıkın sadece arsasını satın, her bir daire sahibinin eline en az, ama en az arsa payından dolayı 100.000 TL geçer.

- Dairenin arsa payı en azında 100.000 TL olduğuna göre, peki bu dairenin yapı maliyetinin hiç bir değeri, maliyeti yok mu? Eğer Gayrimenkul değerleme uzmanlarının, değerleme ücretlerini işlem, yani kredi kullanıldığı taktirde değerleme ücreti ödenmiş olsa, eminim ki bu uzman efendiler işin ciddiyetini fark eder ve bir an evvel ne yapar eder gider işin doğrusunu öğrenir, dolayısıyla müşteriyi de mağdur etmez...

- Bir eksper, ekspertiz raporunu nasıl hazırlar bir bakalım: Banka eksperi çağırıyor gel şu gayrimenkulün değerini tespit et diyor. Eksper efendi, gelip gayrimenkulün resimlerini çekiyor, lazer metre ile gayrimenkulün içinden net alanını ölçüyor. Yaklaşık %10 oranında bir bürüt payı ekleyerek bu gayrimenkulün dosyasına yazıyor. Bu çok baştan savma ve basit bir yöntem !

- Uzman efendi bilgisiz olduğundan, gayrimenkulün değerini başka emlakçılara soruyor. Sorduğu emlakçılar da nasılsa bu iş benim işim değil, fiyatını düşük vereyim iş bozulsun, bakarsın o müşteri bana gelebilir...

- Uzman efendi bilgisiz olduğundan, bu sefer bina görevlisine soruyor. Bina görevliside düşük fiyat veriyorki o iş bozulsun mal sahibi daireyi bana getirsin ben satarım veya anlaştığım emlakçıya götürürürm. Emlakçı satarsa, komisyonu yarısını emlakçıyla paylaşırım, düşüncesiyle o da gayrimenkul uzmanını yanıltıyor. !

- Eksper efendi bilgisiz olduğundan, bir de yöneticiye soruyor. Yönetici de düşük fiyat vererek işe çomak sokuyor ki iş bozulursa, mal sahibi daireyi kendisine verebilir. Kendisi daireyi satabileceği gibi, bir yakınına verebilir veya anlaştığı bir emlakçıya havale edebilir. Havele ettiği emlakçı daireyi satarsa, komisyonu emlakçıyla paylaşabilir düşüncesiyle eksper, efendiye bir golde yönetici atıyor, ama eksper efendi gol üstüne gol yediğini farkında bile değil...!

- Eksper efendi almış olduğu bu abuk, subuk bilgilerle vede kasıla, kasıla o meşhur ekspertiz raporunu tanzim eder, bankaya sunar. Alıcının yatırmış olduğu ekspertiz ücretini de bankadan alır cebe indirir. Bu yanlış ve asılsız bilgiye dayanarak tanzim erttiği ekspertiz raporu sonucu alıcı, daireyi alamadığı gibi eksper ücretini de baştan ödediği için mağdur olmuş oluyor. işin bu yanı eksper efendiyi çokta ilgilendirmemektedir, işini yanlışta, hatalıda yapsa nasılsa parasını peşin almış ve yaptığı yanlış işten dolayı hesap soran bir merci de yoktur.
Böyle bir sorumsuzluk olur mu, böyle bir vijdansızlık olur mu?

İşte gayrimenkul değerleme uzmanlığının, uzmanlığı bundan ibaret olup bunun ilimle, bilimle, uzmanlıkla, ustalıkla, meslekle, mesleki ahlakla ne kadar bağdaşır, taktirini sizlere bırakıyorum.

Sonuç: O efendiye bu dairenin arsa payı 100.000 TL deyin, ya yeniden eksper yapsın, yada aldığı eksper ücretini, derhal iade etsin. Lütfen bunu yapınız, gerekerise mahkemeye başvurun akılları başlarına gelsin ve gidip işi adam gibi öğrensinler. Lütfen hakkınızı yedirmeyin, bunu yapmakla sektörün gelişmesine de katkı sağlamış olacaksınız. Unutmayınki en büyük eğitmen, en büyük yol gösterici tüketicidir, müşteridir, halktır.
 

Saygılarımla
Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Not: İşini layikiyle yapan eksperleri tenzih ediyoruz.

Ece hanım, muhtemelen şu yazımıza atıfta bulunmuş >> Emlak Eksperi ne yapar ?

Dairenin değerini artıran, yada düşürenb unsurlar: >>Dairenizin değeri

 

1972 kez okundu.
Aziz Kaçmaz

Yazarın tüm yazıları

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun