Uzmanına Sorun

Hisseli Arsada Payıma Düşen Kaç Metrekaredir

Hisseli Arsada Payıma Düşen Kaç Metrekaredir
30 Ocak 2014 Perşembe 3230 kişi okudu
Merhabalar aziz bey yardımınıza ihtiyacım var 5.000 metre kare bir arsanın 1/35 beşi bana ait. Bu hesaba göre payıma düşen arsa kaç metre karedir ?

Soru: Merhabalar aziz bey yardımınıza ihtiyacım var 5.000 metre kare bir arsanın 1/35 beşi bana ait. Bu hesaba göre payıma düşen arsa kaç metre karedir ?

tahir cem göktürk

Cevap:

Tahir bey merhaba,
Sözünü ettiğiniz gayrimenkul arsa mı, tarla mı ?  Tam olarak belirtmemişsiniz. Arsa cinsi bir gayrimenkulden söz etmişsiniz. Arsa, verilen imar durumuna göre çeşitli, cinslerde yapı yapılmaya hazır hale getirilmiş imarı çıkmış.
Paftalara, Aadalara ve Parsellere bölünmüş numaralandırılmış kara parçacıklarıdır.

İmar sahası dışında kalan, henüz imarı çıkmamış, ekilebilen, tarla, bağ, bahçe, bostan, mera gibi araziler kısaca tarla vasfında olup cinsi tarla olarak tanımlanır. Bu gibi yerlere yapı yapılamaz, ancak tarımsal amaçlı faydalanılabilir 

Yerleşim yerleri büyüdükçe ve buna paralel olarak sanayileşmede gelişip ilerledikçe doğacak ihtiyaçlara göre çevre ve şehircilik bakanlığı ile büyük şehir belediyeleri nazım imar planları yaparken maalesef ülkenin en doğal zenginliği olan tarım alanlarınada kıyabiliyorlar ve nazım imar planları çerçevesinde imara açabiliyorlar.  

Sözünü ettiğiniz arsanız eğer imarlı bir arsa ise: 5.000 / 35 x 1 =142.85 m2  kısaca payınıza düşen 143 m2 dir.

Eğer tarla vasfında yani cinsi tarla ise, ileride imar çıktığında 40/143 kamu alanına terk edildikten sonra, 40/143 = 86 m2 payınıza düşecek olan 86 m2  dir.  

Saygılar  

 

 

 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun