Uzmanına Sorun

Hisseli Olan Evimin Hissesini Ayırabilir miyim ?

Hisseli Olan Evimin Hissesini Ayırabilir miyim ?
12 Ocak 2014 Pazar 1896 kişi okudu
Merhaba. Ben 2007 yılında 2 katlı olan evin 1'nci katını satın aldım, ancak yıllar sonra evimin tapuda 1/2 hisseli olduğunu ve arsa olduğunu öğrendim. 135 m2 karelik evim var. Benim sorum şu ben bu evimin hissesini ayıra bilirmiyim ve evin planını çizdir

Soru: Merhaba. Ben 2007 yılında 2 katlı olan evin 1'nci katını satın aldım, ancak yıllar sonra evimin tapuda 1/2 hisseli olduğunu ve arsa olduğunu öğrendim. 135 m2 karelik evim var. Benim sorum şu ben bu evimin hissesini ayıra bilirmiyim ve evin planını çizdirmem gerekirmi? vereceğiniz cevap için teşekkürederim.

Ferit BERKTAŞ

Cevap:

Ferit bey merhaba, her kes her şeyi bilmek zorunda olmadığı gibi bilmeside o kadar kolay değil. Ancak gayrimenkul alırken çok dikkatli olmalıyız. Gayrimenkulde uzman birinin aracılığı ile aldığımızda bu tür olumsuz süprizlerle karşılaşmamış olacağız.

Sorunuzun cevabına gelince, maalesef kaçak olarak yapılmış olan bu evinizin planını çizdirmenizin hiç bir yararı yoktur.
Zira kaçak yapıldığı için plan çizdirmiş olsanız dahi kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu alamazsınız. Dolayısıyla arsa vasfından konut vasfına çeviremeyeceğiniz içinde hissenizi ayırma şansınız bulunmamaktadır. 
Ancak yine şanslısınız ki satıcınız size en azında arsanın yarısını vermiş bulunuyor. Kötü niyetli birine çatabilirdiniz ve size arsadan %50 yerine,  %1 hissede verebilirdi. Çünkü bilinçsiz bir alış veriş olmuş, maalesef tapu daireleri böyle durumda vatandaşı bilgilendirmemektedirler. Genede şanslısınız canınızı sıkmayın arsaya yarı yarıya ortaksınız bunu unutmayın
Saygılar

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun