Uzmanına Sorun

İmar Belgesi

İmar Belgesi
15 Şubat 2013 Cuma 7553 kişi okudu
Aziz bey selam, benim sorum Pelitli Çamlıca Mah. toplam 26.5 dönüm arazim vardır . Kat karşılığı yüzde 35 le vermeyi düşünüyorum. Şuanda beş yıldız Pelitli konutları 8 katlı imar verildi . Hemen üst tarafı sayılır. Tahminince 130m2 kaç daire çıkar. Cev

Soru: Aziz bey selam, benim sorum Pelitli Çamlıca Mah. toplam 26.5 dönüm arazim vardır . Kat karşılığı yüzde 35 le vermeyi düşünüyorum. Şuanda beş yıldız Pelitli konutları 8 katlı imar verildi . Hemen üst tarafı sayılır. Tahminince 130m2 kaç daire çıkar. Cevap verirseniz, görüşmek isterim. Saygılar

Gökhan

Cevap:

Gökhan bey merhaba, imar belgesi olmadan size cevap vermem mümküm değil. 
Başka bir ada ve başka bir parselde ki arsasının imar durumunu örnek alarak size bir bilgi vermem yanlış olur. Kaldı ki örnek verdiğiniz diğer konutların yapıldığı arsa kaç m2 ? 

Kaks ve Taks değerleri nedir, bilmiyoruz. Bu değerler bilinmeden size tahmini bir şeyler söylemekte mümkün değil. 
Araziniz, sanırım tarla vasfındadır. Eğer öyle ise bağlı bulunduğunuz belediyenin imar müdürlüğüne baş vurun. Arazinize imar veriliyor mu, verilmiyor mu bir öğrenin.

Eğer imar veriliyorsa, imara geçtiğinde 26.500 m2 arazinin yaklaşık % 40 terk edilecektir.
Kalan 15.000 m2 imarlı arsanıza, belediye ne imar verir şimdiden bilemeyiz. İmar verildikten sonra belediyeden imar durumu belgesi isteyin. İmar durum belgesinde arasanıza ne tür bir yapılaşma imarı verildiğini ve ne kadar bir yoğunluk verileceğini o belgede görebileceksiniz. İşte o zaman arsanıza 130 m2 şu kadar daire yapılabilir diyebileceğiz.

Saygılar
Aziz Kaçmaz 
kaçmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun