Uzmanına Sorun

İnşaat firmalarını kim denetliyor ?

İnşaat firmalarını kim denetliyor ?
02 Mayıs 2014 Cuma 2894 kişi okudu
KAVAK İnşaatan: Güvenerek bitmekte olan konutunu kredi kullanarak aldım. Fakat ödeme yapıldıktan sonra inşaat işleri durdu.İnşaat sahibi elektrik ve suyun şantiye olduğunu iki üç gün içinde normal hale geleceğini söyledi. Ama nerede SGK problemi sebebiy

Soru: KAVAK İnşaatan: Güvenerek bitmekte olan konutunu kredi kullanarak aldım. Fakat ödeme yapıldıktan sonra inşaat işleri durdu.İnşaat sahibi elektrik ve suyun şantiye olduğunu iki üç gün içinde normal hale geleceğini söyledi. Ama nerede SGK problemi sebebiyle 5 ayda sonuçlandı. Oturmaya başladıktan 8 ay sonra belediyeden oturuma raporu alındı. İnşaat yıpranmış kullanıldığında birçok sorun çıkmaya başladı. Konuyu ilgili bu inşaat firmasını ve sahibini yetkili mercilere başvuru yapmam gerekir mi? Böyle firmalar birçok insanı mağdur ediyor. Firmanın yetki belge No: 0035111275561566 Torbalı Ticaret odası: 1338-4311 Adres:İnönü Mah 150 Sok No:39/12 Torbalı /izmir faaliyet adresi değimiş olabilir. Bu tür firma yada kişilerin faaliyetleri denetlenmiyor mu ? Teşekkür ediyorum.

baris altunay

Cevap:

Baris bey merhaba, 
Almış olduğunuz dairede yapımcının kusurları olduğunu ve bunun denetleyen birileri yok mu diyorsunuz. Maalesef bu tür firmaları kimse denetlemez. En iyi denetleyen gene bizzat tüketici, yani bilinçli müşteriler olmalıdır. Müşteri bir gayrimenkul alırken mutlaka bir uzman aracılığı ile almalı. Bir ayakkabı veya bir çorap, yada gömlek almıyorsunuz. En pahalı emtia olan daire, dükkan, arsa gibi çok pahalı olan bu tür şeyler bence mutlaka bir uzman aracılığı ile alınmalı. Bir uzman aracılığı ile aldığınızda aynı zamanda çok daha ucuza almış olursunuz.   

Pazardan salatalık alır gibi müteahhide gider daire alırsanız olacağı bu daha beterlerini görüyoruz. Oysa bir uzaman aracılığı ile almış olsaydınız, müteahhidin taahhütlerine karşı kapsamlı bir sözleşme yapılarak ayrıca firmadan belli bir süre için garanti teminatı alınırdı. Örneğin: firmalar, yada devlet birine bir iş yaptıracaksa sözleşme yapıyor, ayrıca sözleşmedeki garantiyi de garanti altına almak için garanti veren firmadan teminat senedi yada teminat mektubu alır.

İşi yapacak firmaya, kardeşim sen bu imalata veya ürüne karşı garanti veriyorsun ama bu garanti kağıt üzerinde kalmaması için  Gel bunu somut hale getir ve bu garantiye karşı bir teminat senedi verki bu gün verdiğin sözü yarın yerine getirmediğin taktirde ben bu senedi icraya verip icra marifetiyle zarar ziyanımı senden tazmin edebileyim der ve teminat senedi alırlar. (Uzman aracılığı ile almış olsaydınız uzman böyle bir teminat senedi alırdı)

Ama toplumsal kültürümüz gereği işlerimiz, genelde ahbap çavuş ilişkileri ile yürüdüğü için bir iş yaparken ne uzmanına gerek duyarız nede öyle teminatlı garanti sözleşmeleri yapmayız. Bir birimizin gözünün içine baka baka birbirimizi kazıklarız. Sonunda da hır gür hiç eksik olmaz. (Eğer teminat mektubu, teminat senedi veya teminat çekiniz olsaydı şimdi onu icraya koyardınız)  

En azında satış sırasında müteahhide yaptığınız ödemelerden, 15.000 - 20.000 TL teminat için bloke ederdiniz. Müteahhit tahhütlerini yerine getirdiğinde blokajı kaldırırdınız. Tahhüt yerine gelmediği taktirde cezai şart olarak bakiye blokajı ödemezdiniz. Eğer böyle bir sözleşme yapmış olsaydınız bu günkü mağduriyeti yaşamayacaktınız. 

Şimdi yapacağınz müteahhit hakkında kusurlu ve ayıplı imalatın düzeltilmesini, ayrıca maddi ve manevi zarar ziyan davası açabilirsiniz. Korkmayın davayı eninde sonunda siz kazanacaksınız, ancak biraz uğraşacaksınız tabii
Saygılarımla
Kolay gelsin 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun