Uzmanına Sorun

İskanı olmayan binaya su, elektrik, doğalgaz bağlanır mı ?

İskanı olmayan binaya su, elektrik, doğalgaz bağlanır mı ?
05 Ekim 2011 Çarşamba 6606 kişi okudu
Merhaba, dairemize taşınalı 7 ay oldu .Elektrik, doğalgazı üzerimize aldık .Binanın iskanı alınmadığı için suyu üzerimize alamadık müteahhit ise bunun kendisiyle ilgili olmadığını söylüyor ,buna inanmıyoruz ama çözümde bulamıyoruz her ay 600 TL civarında

Soru: Merhaba, dairemize taşınalı 7 ay oldu .Elektrik, doğalgazı üzerimize aldık .Binanın iskanı alınmadığı için suyu üzerimize alamadık müteahhit ise bunun kendisiyle ilgili olmadığını söylüyor ,buna inanmıyoruz ama çözümde bulamıyoruz her ay 600 TL civarında fatura geliyor bunu apartman sakinleri olarak paylaşıyoruz ve çok pahalı oluyor acaba ne yapmalıyız müteahhiti şikayet etmek istiyoruz. teşekkürler.

Misafir

Cevap:

Değerli okuyucumuz, rahmetli İsmet İnönü'nün bir özdeyişi vardı ‘'Namuslu insanlar  namussuzlar kadar cesur olmadıkça bu memleket düzelmez"  derdi...!

Siz bana soru soruyorsunuz, ama isminizi yazmaya korkuyorsunuz. Peki siz böyle korkarsanız, sizin hakkınızı kim arayacak ? 

Tabii ki iskan almak binayı yapanın görevidir. Yapacağınız şey müteahhidi, mahkemeye verin ya binanın iskanını alsın. İskan alamıyorsa,         o halde size tazminat ödeyecek. Bu kadar basit. Lütfen hakkınızı arayın.

İskan demek, bağımsız bölümün ve binanın imar yasasına ve tasdikli projesine uygun yapılarak bitirilmiş ve oturmaya mani bir durum kalmamıştır. Bu durumda belediye imar müdürlüğü binayı yerinde inceler uygunluğu tam ise iskan raporunu verir.

Aslına bakılırsa, iskan raporu alınmadan su, elektrik, doğalgaz, telefon ve Kanalizasyonun bağlanmaması gerekir. Buna rağmen iskan alınmadan, elektrik, doğalgaz ve telefon bağlanabiliyor, yalnızca su ferdileştirilemiyor.

Not: İskan alınması mümkün olmayan, bu tür binaların bağımsız bölümlerin suyunun ferdileşmesi için meclise verilmiş bir yasa teklifi olduğunu duymuştuk. Eğer bu teklif yasallaşırsa, o zaman suyunuzu ferdileştirebileceksiniz.

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun