Uzmanına Sorun

İşyeri için iskan

İşyeri için iskan
05 Mart 2012 Pazartesi 1719 kişi okudu
Selamlar Benim İstanbul İçinde Güneşli Bölgesinde 5 Katlı Binam Muvcut 8 daire ve aşasında 2 dükkan var bina ortalama 12 sene önce yapıldı ancak hisseli hissedarları var ve ben alttaki dükkanlarıma işyeri açmak istiyorum iskanı yok nasıl halledebilirim ol

Soru: Selamlar Benim İstanbul İçinde Güneşli Bölgesinde 5 Katlı Binam Muvcut 8 daire ve aşasında 2 dükkan var bina ortalama 12 sene önce yapıldı ancak hisseli hissedarları var ve ben alttaki dükkanlarıma işyeri açmak istiyorum iskanı yok nasıl halledebilirim oluru nedir cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler

Mehmet Kaya

Cevap:

Mehmet bey merhaba, 12 yıl önce yapılmış bir yapının kaçak yapı olma ihtimali çok yüksek. 
zira Körfez depreminden önce, insanlar kaçak yapı yapmaya adeta teşvik ediliyordu. Hakka, hukuka, yasalara uyanlara aptal gözüyle bakılıyordu. Maalesef böyle bir kültürden geliyoruz.

1999 Körfez depremiyle aklımız başımıza geldi. Millet olarak bu depremden ders aldık ve 2003 itibariyle yapı denetimi getirildi. Bu tarihten itibaren en azında yapının taşıyıcı unsurları adam gibi yapılmaya başlandı. Dolayısıyla sizin yapınızın kaçak yapı olması ve iskansız olması o günün anlayışına göre çok doğaldır. 

Binanızın iskanı olmadığına göre binanız, ya kat irtifaklı eğer kat irtifaklı ise çok sorun yok. 
Eğer kat irtifak dahi kurulmamış ve toprak tapulu ise işte ona bende üzülürüm. 
Nasıl bir işle iştigal ediyorsunuz, bilmiyorum ama bir çok iş için iskan pek aranmıyor veya geçici ruhsat alınabiliyor. İskan almak için hiç uğraşmayın, binanız kaçak yapılmamış olsa bile 2003  deprem yönetmeliği isteniyor ki binanızı ona uydurmanız imkansızdır.   

Çevrenizi şöyle bir inceleyin göreceksiniz, yapıların yarısından fazlası iskansızdır ve işletmelerin yarısından fazlası da iskanı olmayan mekanlarda faaliyetlerini sürdürüyorlar. 
Bu az gelişmişlige uymaktan başka çareniz yok görünüyor.          

Sonuç olarak iskan almak için hiç uğraşmayın çünkü alamazsınız.

Aziz Kaçmaz

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun