Uzmanına Sorun

Kentsel Dönüşüm Nedir

Kentsel Dönüşüm Nedir
20 Ocak 2013 Pazar 4456 kişi okudu
Kentsel Dönüşüm yasası hakkında, 3 te 2 Çoğunluk hiçbir hesap ve hisse hesaplaması yapılmadan ve sözleşmeye bu konuları eklemeden mütahitin kendi kafasına göre bir dağılım yapması sonucu 3 te 2 çoğunluk sağlaması ve diğer hissedarların hak kaybına uğramas

Soru: Kentsel Dönüşüm yasası hakkında, 3 te 2 Çoğunluk hiçbir hesap ve hisse hesaplaması yapılmadan ve sözleşmeye bu konuları eklemeden mütahitin kendi kafasına göre bir dağılım yapması sonucu 3 te 2 çoğunluk sağlaması ve diğer hissedarların hak kaybına uğraması noktasında anlaşamayanların hakkının diğer hissedarlara neye göre ve hangi hesaba göre satılacaktır? Ben bulunduğum konumda oturmaya devam etmek istiyorum. Burada mütahit para kazanacak ve diğer kişiler haklarının çok fazlasını alacak diye yasa nasıl olurda ya hakkından azına razı ol, yada sat der? Bana bu hesaplamaları kimin kaç metre karelik daire alacağının hesaplamasını kim yapacaktır? sizlere şimdiden teşekkür eder sizden gelecek güzel haberleri beklemekteyim. İyi çalışmalar.

Onur Zirekoğlu

Cevap:

Onur bey merhaba, 
Kentsel dönüşüm yasasının amacı: Ülkemizde 1999 körfez depremi öncesinde yapılmış; çerik, çürük ve imara aykırı yapılaşmayı tasfiye etmektir. Yerine imara ve deprem yönetmeliğine uygun, ayrıca modern şehircilik anlayışı çerçevesinde imar katsayısını  artırmak suretiyle insanları yapılarını yıkıp yerine sağlam ve insan onuruna yaraşır, donatı alanları olan, yapıların, mahallelerin, sitelerin yapılmasını teşvik etmek ve olanak tanımaktır. Kısacası kentsel dönüşüm yasası, yapılaşmada ve şehir yaşamında bir rehabilitasyon olacaktır. 

Binalarınızı yıkıp yerine yeni ve sağlam bina yapacaksanız, bu kararları arsa paylarına göre değil, tüm kat maliklerinin 2/3 çoğunluğunun alacağı kararla mümkündür. Farz edelim binanızda 30 daire varsa, 20 dairenin almış olduğu karar ile binayı bir mütehaide veya kendinizde yaptırbilir, yenileyebilir kararı alınabilir. Ancak alınacak kararlar, yasalara uygun olmalıdır. Yasalara aykırı alınmış olan kararlara bir kat maliki dava açarsa, alınan kararlar geçersiz sayılır.
Yani hakkınızı aradığınız taktirde hiç kimse hakkınızı oldu bittiye getiremez, gasp edemez.
Susmayıp hakkınızı ararsanız tabii
Hakkınızı aramazsanız hakkınızı haklıymışlar gibi bir güzel yerler, haberiniz olsun. !!!

Alacağınız karalar sonunda, edinimleriniz, kazançlarınız, arsa paylarınız oranında olacaktır. Yukarıda verdiğiniz örnekte bir haksızlık olduğu kesindir, lütfen buna göz yummayınız.

Zira, 26/240 arsa payı,  8/240 arsa payının 3 katından fazladır.

8/240 arsa paylı olan hak sahibine 112 m2 daire verilebiliyorsa
26/240 arsa paylı olan hak sahibine 112 x 3= 3336 m2 daire verilmesi gerekiyor.

Bir avukata gidin, hakkınızı arayın. Kimsenin hakkınızı gasp etmesine izin vermeyin.!
Suskun kalmayın, suskun kalırsanız yasaların boşluklarından, faydalanır sizi mağdur edebilirler.
Unutmayın yasalara aykırı alınmış kararlara, itiraz etmezseniz kararlar, uygulanır.!  
Ama zamanında itiraz ederseniz, alınmış olan kararlar geçersiz olacaktır. 
Hak hukuk tanımayan, bu çakallara, kanunsuzlara pes etmeyin, bir avukattan yardım alın.

Saygılarımla

Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun