Uzmanına Sorun

Kentsel Dönüşümde Dubleks Daireler

Kentsel Dönüşümde Dubleks Daireler
27 Eylül 2013 Cuma 9289 kişi okudu
Kentsel dönüşüm kurallarına uygun olarak, alınan binanın çürük raporundan sonra yeni yapılacak binada üst katlara ilave olarak çatı katı dubleksi verilmektedir. Sonuçta üst katta 2 adat çatı katlı dubleks oluşmaktadır. Bu dublekslerin arsa payı oranları e

Soru: Kentsel dönüşüm kurallarına uygun olarak, alınan binanın çürük raporundan sonra yeni yapılacak binada üst katlara ilave olarak çatı katı dubleksi verilmektedir. Sonuçta üst katta 2 adat çatı katlı dubleks oluşmaktadır. Bu dublekslerin arsa payı oranları eski duruma göre nasıl değişmektedir?140m2 daireye ilave çatı katı 60m2 almaktadır.

Bahattin Çolak

Cevap:

Bahattin bey merhaba,
Dubleks dairenizin m2 karesi hiç önemli dğil. Önemli olan arsa paylarınızdır. Farzedelim, binanızda bulunan diğer daireler 100 m2 olsun. Buna karşın sizin dubleksinizde, 200 m2 kare olsun. Eğer sizin arsa payınız diğer dairelerden büyük değilse dubleksi unutun. Diğer, dairelere kaç metre kare bağımsız bölüm verilecekse, sizede aynı oranda bağımsız yer verilecektir. Kısacası arsa payınız kadar hak sahibi olacaksınız.
Saygılarımla
Aziz Kaçmaz

Arsa Payı Hesaplama Formülü: Tıkla

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun