Uzmanına Sorun

Komşuluğu Çekilmez Olanın Yerini Diğer Komşular Satın Alabilr

Komşuluğu Çekilmez Olanın Yerini Diğer Komşular Satın Alabilr
24 Aralık 2013 Salı 1370 kişi okudu
18 haneli bir apartmanda oturuyorum. Zemin kat dükkan alt kattaki komşular rahatsız oldukları için şikayetçi olmuşlar. Dükkan sahibi de ortaklığın giderilmesi davası açmış. Binada fiili taksim herkesin dairesi ayrı sonuç ne olur bilgilendirirseniz sevinir

Soru: 18 haneli bir apartmanda oturuyorum. Zemin kat dükkan alt kattaki komşular rahatsız oldukları için şikayetçi olmuşlar. Dükkan sahibi de ortaklığın giderilmesi davası açmış. Binada fiili taksim herkesin dairesi ayrı sonuç ne olur bilgilendirirseniz sevinirim ( hisseli tapu)

özkan yırtmaç

Cevap:

Özkan bey merhaba,
Ortaklığın giderilmesi o kadar kolay bir iş değil. Çünkü bir yerde hisselide olsa 18 daireli bir binanız var. Diğer taraftan rahatsızlık veren dükkan sahibiyse ve gerçekten komşuluğu çekilmez reddeye gelmiş ise tüm komşular toplanıp bu komşunuzun dükkanını mahkeme kararıyla alma hakkınız vardır.

Binanız toprak tapulu ve o dükkanın sahibinin dükkanına verilen arsa payı size verilen arsa payından fazla olduğunu sanmam. Dolayısıyla o dükkan kıymetli olsa bile arsa payı sizinle aynı olduğundan sizin her hangi birinizin dairesinin değeri neyse onun dükkanının değeride okadardır. Dolayısıyla korkmanıza gerek yoktur. Korkacak biri varsa o dükkan sahibi korksun.
Tüm bina sakinleri olarak birlikte hareket ettiğiniz sürece hiç kimse sizden daha güçlü olamaz.     

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun