Uzmanına Sorun

Müteahhit iskan almak zorunda mı ?

Müteahhit iskan almak zorunda mı ?
13 Ekim 2011 Perşembe 13472 kişi okudu
Merhaba , Eşimle birlikte kartal gümüşpınar'dan ev almaya karar verdik.beğenmiş olduğumuz evi alırken mütteahit iskanın en geç 1 ay içinde çıkacağını belirtti.Eylül ayının ilk haftası anlaştık.ama hala iskan çıkmadı .Kirada oturduğum evden ekim sonu çıka

Soru: Merhaba , Eşimle birlikte kartal gümüşpınar'dan ev almaya karar verdik.beğenmiş olduğumuz evi alırken mütteahit iskanın en geç 1 ay içinde çıkacağını belirtti.Eylül ayının ilk haftası anlaştık.ama hala iskan çıkmadı .Kirada oturduğum evden ekim sonu çıkacağım.Tapu'yu üzerimize aldık.Şu anda mütteahiti sürekli arıyoruz.Ama bizi hep oyalıyor.Ne yapmamaız gerekiyor. müteahitin bu iskanı alması gerek değilmi?alamazsa nereye şikayet edebilirz?avukat tutmak gerekir mi?

Gülizar Karakaya

Cevap:

Gülizar hanım merhaba, güvenilir bir emlakçı aracılığı ile müteahhide giderek daire almış olsaydınız, bu sorunları yaşamayacaktınız.

Müteahhit, ileri bir tarihte iskan alacağını vaat ediyorsa, emlakçı onunla bir sözleşme yapardı. Ayrıca müteahhitten birde teminat senedi alır ve satışı öyle yapardı.

İskan almak müteahhidin görevi mi ?  Evet iskan almak mütahidin görevidir. Ama müteahhit, size sözlü taahhüt vermiş ve çok zorda kalırsa, ben öyle bir söz vermedim, size dairenin iskanı yoktur dedim. Der ve işin içinden çıkmaya çalışır. 

Ama aslına bakılırsa söz vermesine bile gerek yok. Yaptığı binanın İskanını çıkarmak müteahhidin asli görevidir. Aksi halde size kusurlu bir mal satmış oluyor. Söz konusu iskansız dairenin kusurlu veya defolu olduğunu, Yani iskanı olmadığını size satıştan önce açıklamış olması gerekir ve sizin de bunu bilerek alacağınızı kabul ettiğinize dair sizden, imzalı bir yazı almış olması gerekirdi. Siz müteahhide böyle bir yazı vermediyseniz, müteahhit malının kusurlarını kamufile ederek sizi yanıltmakla suç işlemitir. 

Siz mahkemeye başvurarak müteahhidin sizi yanılttığına dair dava açabilir ve tazminat alabilirsiniz.

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun