Uzmanına Sorun

Ortaklardan Biri, Ortaklığın Giderilmesi Davası Açabilir mi?

Ortaklardan Biri, Ortaklığın Giderilmesi Davası Açabilir mi?
11 Şubat 2018 Pazar 760 kişi okudu
slm kardeşim antalyadan yazıyorum .antalya ili korkuteli ilçesinden 2002 yılıda kooperatif olarak 26900 m2 lik bir tarla üzerinden 11000 m2 aldık. 22 hissedar aramızda paylaşarak yayla evleri yaptık. kooperatifin süresi dolduğu için kooperatif fesih oldu.

Soru: slm kardeşim antalyadan yazıyorum .antalya ili korkuteli ilçesinden 2002 yılıda kooperatif olarak 26900 m2 lik bir tarla üzerinden 11000 m2 aldık. 22 hissedar aramızda paylaşarak yayla evleri yaptık. kooperatifin süresi dolduğu için kooperatif fesih oldu. kooperatifimizin içinde yayla evlerimiz bulunmakta ve yerimiz tel ile çevrilidir.kooperatif dışından ancak 26900 m2 lik tarlanın hissedarlarından biri olan,yaklaşık 1,5 yıl önce aldığı 3500 m2 lik hisseye sahip kişi (yeri tel ile çevrili) tarlanın payedilemediğini bahane ederek satışa çıkması için mahkemeye baş vurmuştur. bu durumda sizce ne yapmalıyız. şimdiden çok teşekkür ederim 505 572 16 56 erdogan.kas@hotmail.com

erdoğan kaş

Cevap:

Erdoğan bey merhaba;
Siz hissedarlar olarak aranızda gayri resmi bir paylaşımda bulunmuş olabilirsiniz, ancak bunun resmiyette bir değeri yoktur. 
Hissedarınız, olayı farkındadır. Dolayısıyla ortaklığın giderilmesi davası açmıştır. Mahkeme gayrimenkulü satışa çıkaracak ve açık artırmaya ortaklarınızda sizde, başka şahıslarda, bu açık artırmaya girebilecekler ve en yüksek değeri kim verirse söz konusu gayrimenkul onda kalır. Satıştan elde edilecek bedel, ortakların ortaklığı oranında pay edilecektir. Bunun başka bir yolu bulunmamaktadır. 
Saygılar  

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun