Uzmanına Sorun

Satış Vaadi

Satış Vaadi
15 Mayıs 2013 Çarşamba 2057 kişi okudu
Merhaba, forumdan takip ettiğim kadarıyla sabırla dürüstçe soruları cevaplamışsınız.bende bundan cesaret alarak size yazmaya karar verdim. ilginize ve sabrınıza şimdiden teşekkürler. Kıyıköyden bir arsa almak istiyoruz. Fakat belediye arsa satışlarınıy

Soru: Merhaba, forumdan takip ettiğim kadarıyla sabırla dürüstçe soruları cevaplamışsınız.bende bundan cesaret alarak size yazmaya karar verdim. ilginize ve sabrınıza şimdiden teşekkürler. Kıyıköyden bir arsa almak istiyoruz. Fakat belediye arsa satışlarınıyaparken köylülere devir yasağı şerhi koymuş. Ancak bir mülk inşaa edilirse devir edile biliyormuş. Noterden satış sözleşmesi yaparak oluyormuş. Satış köyün büyük çoğunluğu bu şekildeymiş. Biliyorum riskli bir durum. Sizce bu durumun riskleri nelerdir?Hangi şerhler konulmalıdır sözleşmeye? Satın almadan önce nerelere başvurulup neler sorulmalıdır? imar durumunu öğrenmek için imar durum belgesini gördük diyelim, sonra tapu dairesinden arsa üzerine bir şerh var mı ona da baktık, kadastro tarafından arsayer tespiti de yaptırdık. Bunların dışında nelere bakmak lazım acaba. Mesela arsa üzerine kaç m2 ev yapılabilir onu sormak lazım herhalde nereye soruluyor o ? Çok soru sorudum biliyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler saygılar

sevda karakuş

Cevap:

Sevda hanım merhaba, vatandaşımızı, aydınlatabiliyorsak ne mutlu.
Alacağınız arsanın bağlı olduğu belediyenin imar müdürlüğüne baş vurun. İmara açık olup olmadığını öğrenin. İmara açık ise kaç m2 inşaat yapılabilir sorun. İmar müdürlüğü size yanıt verecektir. 

Satış işlemi ancak inşaat yapılmak suretiyle gerçekleşebilecek ise o halde noterden satış vaadi sözleşmesi yapın. Ayrıca inşaat yapıldıktan ve satışa mani durumu ortadan kalktığında tekrar eski sahibine gel tapumu ver, demenize gerek kalmadan. Noterden satış vaadi yapılırken birde, bir yakınınıza size, ileride satış yapması kaydı ve şartı ile süresiz bir satış vekaleti versin. 
Not: Vekalet düzenleme şeklinde olmalı, notere söyleyin onlar bilir. Satışa engel durumu ortadan kaltığında yakınınız tapuya gelip verilen vekalet ile size yerin satışını yapar.  

Satış vaadi ve vekalet aldıktan sonra size satış yapan kişi ile birlikte tapuya gidin birde satış vaadi şerhi koyarsanız, çok daha güvencede olursunuz. yapılabilecek işlem bunlardan ibarettir. 

Saygılarımla
Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Satış Vaadi

Uzmanına Sorun