Uzmanına Sorun

Tarla alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tarla alırken nelere dikkat etmeliyim?
15 Mayıs 2013 Çarşamba 44086 kişi okudu
Merhabalar; ben bulunduğum ilde gelecekte arsa olur amacıyla 1500-3000 m2 tarla almayı düşünüyorum. Böyle bir tarla alırken nelere dikkat etmeliyim? (Kat karşılığı da verebilirim yada kendime ait bir müstakil evde yapabilirim.) Teşekkür ederim iyi çalışma

Soru: Merhabalar; ben bulunduğum ilde gelecekte arsa olur amacıyla 1500-3000 m2 tarla almayı düşünüyorum. Böyle bir tarla alırken nelere dikkat etmeliyim? (Kat karşılığı da verebilirim yada kendime ait bir müstakil evde yapabilirim.) Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Erol Güran

Cevap:

Erol bey merhaba, ileride arsa olur amacıyla alacağınız tarlada dikkat etmeniz gereken hususlar:

1 ) Alacağınız tarlanın dere yatağına yakın olmamasına, yani su havzası içinde olamamasına dikkat edin. 

2) Tarlayı satın almadan önce ilgili belediyeden ve Tapu dairesinden tarlanın üzerinde her hangi bir şerh olup olmadığını araştırın.

3) Tarlanın sit alanı içerisinde yer alıp almadığına, yani ileride imara mani bir durumun olup olmadığını araştırın.

4) Bilmeniz gereken diğer bir husus da, imar uygulaması başladığında, tarlanız %40 oranında kamuya terk yapılacağıdır. Bunu göz önünde bulundurmalısınız. Yani bugün alacağınız 3000 m2 bir tarlanın imar uygulaması yapıldıktan sonra  1.200 m2 Terk yapılacaktır. 3000 -1200=1.800 m2  elinize bir arsa kalacaktır. Tarla alırken tarlanın imara açıldıktan sonra % 40 bir terk yapılacağını unutmayın

5) Tarla hisseli ise yani başka ortakları varsa, siz yalnız bir veya birden fazla hissesini alacaksanız. Diğer hisedar veya hissedarlardan ön alım haklarını kulanmayacaklarına dair, tapudan veya noterden size taahhüt vermelidirler. 

6) Yukarıdaki araştırmalardan sonra, tarlayı almaya karar verdiyseniz; tarlanın sahibi veya pazarlayan emlakçı ile beraber bağlı bulunduğu kadastroya resmi olarak başvurup sınırlarını belirlemeli. (Gelen kadastro memuru tarlanın sınırlarını sınır kazıklarını çakarak resmi sınırını belirler.) Sınır tespit tutanağınızı aldıktan sonra tapu işlemlerini başlatabilirisiniz. Hayırlı olsun.

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun