Uzmanına Sorun

Tarlaya ev yapılır mı ?

Tarlaya ev yapılır mı ?
27 Şubat 2011 Pazar 18806 kişi okudu
Aziz bey sitenizi yeni buldum. Sorulara verdiğiniz açıklayıcı cevaplar nedeniyle bu maili atıyorum. Benim sorum babamın rahatsızlığı nedeniyle şu an oturdukları Ankara'dan; Akçay veya Güre tarafına taşınmasını düşünüyoruz. Araştırırken bazı uygun fiya

Soru: Aziz bey sitenizi yeni buldum. Sorulara verdiğiniz açıklayıcı cevaplar nedeniyle bu maili atıyorum. Benim sorum babamın rahatsızlığı nedeniyle şu an oturdukları Ankara'dan; Akçay veya Güre tarafına taşınmasını düşünüyoruz. Araştırırken bazı uygun fiyata tarlalar gördük. Bu tarlayı aldığımızda üstüne kendimiz ev yapabilir miyiz, yoksa imara açılmasını mı bekleyeceğiz? Anladığım kadarıyla tarlanın %40'ını belediye hizmet için alıyor. Bu kısımı nasıl belirliyor? %40 m2'yi dış kenarlardan eşit mi alıyor yoksa tarlanın bir cephesinden mi alıyor? Ev yapabiliyorsak elektrik,su,telefon gibi hizmetlerden yararlanamıyor muyuz? Kaç m2 yapacağımızı imar olmadığından belediye karışabiliyor mu? Şimdiden yardımınız için teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar.

Ali Onur Şahin

Cevap:

Tarlaya ev yapamazsınız, ev ancak arsa üzerine yapılabilir. Tarla alıp imara açılmasını bekleyip ondan sonra ev yapmak pek makul bir düşünce değildir. Zira tarlanın imara ne zaman açılacağını bilemezsiniz. Tarlanız, seneye imara açılır derler, ama bakarsınız on sene sonra açılır. Bekleyebilir misiniz ?

İmara açılmayan bir tarla üzerine yapı yaparsanız bu kaçak yapı olur ki bu yapıya ne elektrik, ne su verilmez. Ayrıca kaçak yapı olduğu için yıkabilirler de.

Yatırım için tarla alınır, ileride imara açıldığında, çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz

Tarla imara açıldığında, bölgenin konumuna göre ve mümkün olduğunca size fazla zarar verilmeden terkler yapılır.

Kaçmaz Emlak

 

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun