Uzmanına Sorun

Yatırım Yapmak

Yatırım Yapmak
15 Mayıs 2013 Çarşamba 2682 kişi okudu
Son zamanlarda çok fazla prim yapan ve yeni havaalanının yapılacağı yer olarak açıklanan Arnavutköy'e yatırım yapmak ve küçük bir arsa almak istiyorum. Geçenlerde bir yer beğendim ve konum itibari ile de hoşuma gitti ve fiyatı da makuldü ancak bu bölg

Soru: Son zamanlarda çok fazla prim yapan ve yeni havaalanının yapılacağı yer olarak açıklanan Arnavutköy'e yatırım yapmak ve küçük bir arsa almak istiyorum. Geçenlerde bir yer beğendim ve konum itibari ile de hoşuma gitti ve fiyatı da makuldü ancak bu bölge için herkes bir şeyler söylüyor ve bende bu bölge için yatırım yapıp yapmamak arasında kararsız kaldım. Ayrıca arsa baktığım yer hisseli tapu ve şu anda uzak koruma alanı içinde olarak içme suyu havzasında görünüyor. İlerde buraların imara açılacağını belirtiyorlar, ancak bende bu kumarı oynamak istemiyorum ama ileride oluşacak bu fırsatı da kaçırmak istemiyorum, aynı zamanda. Ayrıca uzak koruma alanı içinde olduğu için rahatlıkla alabileceğimi mutlak ve yakın koruma alanı içinde olanlardan uzak durmamı tavsiye edenlerde var. Bu baktığım arsa 400 metrekare ve fiyatı da 52.000 T. siz ne önerirsiniz Sayın Aziz hocam.

Said Doğan

Cevap:

Said bey merhaba, 
Yatırım enstrümanları içinde, riski az getirisi en yüksek olanı hiç kuşkusuz gayrimenkuldür. Gayrimenkul, cinsleri içinden en çok kazandıran sırasıyla: Arsa, tarla, işyeri ve daire şeklinde sıralayabiliriz. Ancak arsa çok kazandırmasına rağmen, bilinçsizce alındığında kazandıracağı yerde size kaybettirebilir. İşyeri de öyle, ara sokaklarda, kaçak yapılmış yapılarda alacağınız bir işyeride size kaybettirir. Tarla alırken de çok dikkat edilmeli. 

Dere yatağı, su havzaları ve denize olan mesafelere dikkat edilmeli. Kazanayım derken kaybedebilirsiniz. Daire ise en az risksiz olanıdır. Daire alırken kat irtifaklı yada kat mülkiyetli olmasına dikkat edilirse daire süper pirim yapmaz belki ama kesinlikle istikrarlı bir kazancı olacaktır. Daire hiç bir zaman yatırımcısını pişman etmez.   

İlla arsa derseniz, o halde su havzalarından uzak durmanızı tavsiye ederim. İleride şöyle olacakmış, böyle olacakmış, ya olmazsa?  Kumar oynamak istemiyorum diyorsunuz, bence  doğru düşünüyorsunuz. Kazanmak için ille kumar oynamak zorunda değilsiniz.  

 400 m2 hisseli bir arsa alıyorsunuz, hissedarlardan bir tehlike ve tehdit olmayacağını kabul edelim. 400 m2 hisseli bu arsa resmi ifraz olmadığından tarla vasfındadır. Bu tarlaya yapı yapamazsınız, ekip biçemezsiniz. Farz edelimki imara mani bir durumu da yok ve bir süre sonra imar uygulaması yapıldığında, 400 m2 tarla vasfındaki bu arazinizden % 40  terk yapılacağını, bilmelisiniz. Yani en iyimser ihtimalle elinize en fazla 240 m2 bir arsa kalabilir diye düşünün ve hesabınızı buna göre yapın. Tarla vasfında bir yer alındığında, mutlaka tek tapu ve en az bir kaç dönüm olmalıdır, tavsiyem budur.

Saygılarımla 
Aziz Kaçmaz
kacmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz
Etiketler: Yatırım Yapmak

Uzmanına Sorun