Uzmanına Sorun

Devletin ev, konut yardımından kimler yararlanacak ?

Devletin ev, konut yardımından kimler yararlanacak ?
28 Ocak 2015 Çarşamba 3793 kişi okudu
Merhaba. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni açıklamasına göre ev alanlara devlet tarafından %15 oranında para yardımı yapılacakmış. Konut yardımından kimler yararlanabilecek? Bu konu hakkında bilginiz varsa, yardımcı olursanız sevinirim.

Soru: Merhaba. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni açıklamasına göre ev alanlara devlet tarafından %15 oranında para yardımı yapılacakmış. Konut yardımından kimler yararlanabilecek? Bu konu hakkında bilginiz varsa, yardımcı olursanız sevinirim.

Erdinç Tüfekçi

Cevap:

İyi günler Erdinç bey. Başbakanın açıklamalarına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, devletimizin vereceği "ev alırken %15 oranında devlet yardımından" yarlanabilecek. Yeni hazırlanan (henüz onaylanmayan) karara göre ev almak istediğinizde devletin vereceği bu konut desteğinde bazı şartlar aranacak. Bu şartları bir kaç madde  de açıklamak gerekirse;

- Kimler konut desteğinden yararlanabilir? 

İlk defa ev almak için bankalardan ya da özel finansman kurumlarından konut kredisi çeken her vatandaşımız yararlanabilir.

- %15 konut desteği için nasıl başvurulacak? 

Ev almak isteyenler konut kredisi talebinde bulundukları bankalara devlet desteği için başvuru yapmaları gerekiyor. Daha sonra aynı bankada konut hesabı açtırmaları ve bu hesapta alınacak daire için ödenmesi gereken %25'lik peşinatı biriktirmeleri gerekiyor.

- Hangi şartlarda %15 konut desteği alınacak?

Alınacak daire fiyatının yüzde 25'ini bankada açtığınız konut hesabına peşin yatırmak yada biriktirilmek zorunda. (Yüzde 75'ini banka kredi olarak ödüyor) Daha sonra devletimiz biriktirilen/yatırlan paranın üzerine %15 oranında nakit yardımında bulunuyor.

- Devlet daire almak için en fazla ne kadar yardımda bulunacak? 

Devletimiz, konut hesabınızda biriktirdiğiniz yüzde 25'lik peşin paranıza biriktirme sürenize göre yardımda bulunacak. Örnek vermek gerekirse: 100 bin liralık bir ev almak istiyorsunuz. Banka hesabınızda da 5 sene içinde 25,000TL biriktirdiniz yada nakit olarak yatırdınız. Devlet biriktirdiğiniz bu paranın yüzde 15'ini, yani 25.000x0.15 = 3,750 TL size ek olarak destek verecek.

- Konut hesabında kaç yıl para biriktirmek gerekiyor?

Devlet destekli %15 ek konut yardımınından faydalanabilmek için bankada açtırdığınız konut hesabınızda 5 yıl boyunca para biriktirme zorunluluğu getiriliyor. Ancak dilerseniz bu hakkınızı 4 yıl para biriktirip de yararlanabilirsiniz. 4. yıl daire almak isterseniz % 12 oranında, 3 yıl için ise % 10 oranında yardım alabilirsiniz.

- Devlet çekilecek konut kredisinin ödemelerinde de yardım da bulunulacak mı? 

Yapılacak yardım sadece peşin biriktirdiğiniz para için olacak. Yani ev almak için bankada biriktirdiğiniz paranın %15'inden fazlasını vermeyecek, aylık kredi taksitlerinize de ek bir katkıda bulunmayacak.

- Devlet destekli konut yardımıyla birden fazla daire alınabilir mi?

Devlet desteği sadece ilk evini alacaklar için geçerli olacak. Mevcut halde üzerine kayıtlı daireniz varsa yada 2., 3. daire almanız için bu destek geçerli olmayacak.

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun