Uzmanına Sorun

Dükkanı daireye çevirebilir miyim?

Dükkanı daireye çevirebilir miyim?
05 Ocak 2013 Cumartesi 20822 kişi okudu
Merhaba işlerinizin hayırlı olmasını dilerim. Dükkan tapulu daire satın almak istiyorum bina yaşı 10-15 arası 55.000 TL 75 m2 İstanbul'da, alacağım dükkan tapulu daireyi, daire tapusuna dönüştürebilir miyim? Bunun hakkında karşımıza çıkacak olumsuzl

Soru: Merhaba işlerinizin hayırlı olmasını dilerim. Dükkan tapulu daire satın almak istiyorum bina yaşı 10-15 arası 55.000 TL 75 m2 İstanbul'da, alacağım dükkan tapulu daireyi, daire tapusuna dönüştürebilir miyim? Bunun hakkında karşımıza çıkacak olumsuzlukları öğrenmek istiyorum. Daire krediye uygun. 1+1 dairenin fiyatını biraz yüksek gösterip kredinin tamamını bankadan almak istiyorum. Doğacak sorunlar nelerdir, bunun yanında avantajlarımız veya eksi yönleri var mıdır, giderlerimiz ne olur ? İnternet üzerinde böyle açıklayıcı bir yazı bulamadım ileriye dönük bir sorun çıkabilir mi teşekkürler.

Serhat Doğraylı

Cevap:

Merhaba serhat bey, yukarıdaki işlem tam bir şark kurnazlığı ile gerçekleştirilmiş ayıplı ve kusurlu bir işlemdir.
O binanın altındaki dükkan para etmeyince, açık gözler, uyanıklar orayı daireye çevirmiş ve satmışlar. Şimdi aynı şeyi sen yapmaya çalışıyorsun. Dükkan tapulu daireyi, alıp daire tapusuna çevirip sonrada yüksek kredi almayı planlıyorsun, bunu  yemezler haberin olsun !  

O dükkana öyle kolay deire tapusu verilseydi, o açık gözler onu sana bırakmazlar ve daire tapusu alır daha yüksek bir fiyata satabilirlerdi. Çok ucuz bir fiyata alarak kiradan kurtulayım ve elektiriğini, suyunu, gazını, işyeri fiyatı üzerinden ödemeyi de kabul ederim diyorsan, al kiradan kurtul.

Bankalar, o dükkan tapulu daireye ne işyeri, nede konut kredisi vermezler. Ayrıca yatırım içinde uygun bir gayrimenkul değildir. Ama kiradan kurtulmak için ve çok da ucuza alabiliyorsan al.  
Not: O dükkan, tapulu daireyi tekrar dükkan haline çevirirseniz, bankalardan işyeri kredisi alabilirsiniz.

Aziz Kaçmaz 
kaçmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun