Uzmanına Sorun

Hisseli Parsel Üzerindeki Evlerin Durumu

Hisseli Parsel Üzerindeki Evlerin Durumu
22 Ocak 2013 Salı 70272 kişi okudu
Merhaba Aziz Bey siteden buldum mailinizi çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Aziz Bey size bir sıkıntımla ilgili soru sorucam inşallah anlatabilirim. Bizim hisseli 1750 m2 yerimiz var. 5 - 6 hissedarız. Akrab

Soru: Merhaba Aziz Bey siteden buldum mailinizi çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Aziz Bey size bir sıkıntımla ilgili soru sorucam inşallah anlatabilirim. Bizim hisseli 1750 m2 yerimiz var. 5 - 6 hissedarız. Akrabalarım hissesi olan kişiler. Ben hissemi ayırmak istiyorum yanlız benim parselde evimin olduğu yerle çevirdiğim alan tapumda gösterilen yerden büyük evim ortada ön ve arka bahçe var. tapuda 200 m2 gözüküyor ama yerim 360 m2 ye yakın burayı tapumda gösterebilirmiyim ayırırken nasıl ayırıcaz. Yerimi tam olarak tapumda göstermek için ne yapmalıyım. Sizden acil cevap bekliyorum beni bu konularda aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

ehon@mynet.com

Cevap:

Çok ayrıntılı anlatmamışsınız. Ancak anladığım kadarıyla 1750 m2 tek parsel bir ortak arsanız var. Bu arsa üzerine yapılmış müstakil ev veya evler olduğundan bahsediyorsunuz. Mevcut ev veya evleriniz, imara uygun yapılmış ise tapu senedinizde arsa paylarınız zaten gösterilmiştir. Projesinde de evinizin arsa üzerinde konumu gösterilmiştir zaten.

Eğer yapılarınız imar dışı yapılmış ise, bu durumda yapılar kaçak statüsündedir. Bu durumda yapıların tapu senedinde yapı, bina, ev değil arsa olarak görünecektir. Arsa tek parsel ve binalar kaçak olduğundan, bu yapıları, evleri tapuya şerh edemez, tescil ettiremezsiniz. Çünkü bu evler, yada ev tapuda arsa göründüğü için arsanın da bölünmesi mümkün olmadığından evinizin konumunu arsa üzerinde tescil ettirmeniz mümkün değildir.

Hissedarlarınız ile anlaşarak mevcut arsanızın üzerine imara uygun bloklar yaparsınız, yapacağınız bloklar, projesinde arsa üzerindeki yerleri ve arsa paylarıyla birlikte görünecektir. Tek bir bina yaptığınızda da ortaklar arasında bağımsız bölümleri paylaşırsınız ve bağımsız bölümlere de arsa payları verilmiş olacaktır. Sorunlarınız da böylece ortadan kalkmış olacaktır.

Sonuç: 200 m2 arsanız var, 360 m2 yer işgal ettiğinizi yazıyorsunuz ve bunu tapuya nasıl tescil ettireceğinizi soruyorsunuz. Hissedarlar ya size doğrudan satış, yada hibe edecekler. Her iki işlem için alım satım harçları ödeyeceksiniz. Eğer ortaklar böyle bir işe razı olmazlarsa, işgal ettiğiniz 160 m2 arsayı terk etmek zorunda kalacaksınız. 
Not: Yukarıda belirttiğim gibi eğer, yapı kaçak yapılmış bir yapıysa 160 m2 arsayı satın alsanız bile yerinizin konumunu belirlemeniz mümkündeğil. Zira parseli böldüremezsiniz, ifraz yaptıramazsınız. 

Aziz Kaçmaz
kaçmaz@kacmazemlak.com

Aziz Kaçmaz

Uzmanına Sorun