Hangi ülkenin vatandaşı türkiyede yer alabiliyor ?

15 Mayıs 2013 Çarşamba 2770 kişi okudu.
Eski Mütekabiliyet yasası, bir yasal düzenleme ile devre dışı bırakıldı. Bazı ülke vatandaşlarına kısmi kısıtlamalar getirilse de, ülkelerin büyük bir çoğunluğunun vatandaşları Türkiye'de emlak alabilecek.

Hangi ülkenin vatandaşı türkiyede yer alabiliyor ?

Mütekabiliyet Yasası ne idi ?
Mütekabiliyet Yasası, Türkiye vatandaşına ülkesinde emlak edinme izni veren ülkenin vatandaşına, Türkiye aynı koşul  ve şartlara emlak edinme hakkı verebiliyordu. Yani karşılılık esası uygulanıyordu.
Hükümet bu yasa şartını başka bir yasa ile istisnai olarak kaldırarak uygulamaya koymuştur.

Bu yasa ne getirir ?

Bu yasa ülkeye iş getirir, para getirir, bolluk getirir, bereket getiri, refah getirir, barış getirir.
Birde emlak fiyatlarına zam getirir, zam. Arsa, Tarla, Çiftlik, Daire, Villa, Yazlık fiyatları artacaktır, yükselecektir. 

Peki ülkemizden ne götürür ? 

Götürse, götürse, hediyelik eşya götürür, ülkemize özgün yiyecek, içecek maddesi götürür, eşya götürür, kilim götürür, halı götürür, yazın yayla ve yazlıklarda, kışın kayak pistlerinde  bol bol yabancı uyruklu aramızda insanlar göreceğiz. hepsi bukadar, getirdikleri ve götürdükleri kısaca bunlar olacaktır. Birde bol bol kız alıp kız vereceğiz...

Mütekabiliyet (karşılıklılık) yasasını iptal eden yasa, bazı istisnalarla yürürlüğe girmiştir. 

Şimdiye kadar Türk vatandaşına ülkesinde emlak satmayan ülkenin de vatandaşı Türkiye'de emlak alamıyordu. Böyle bir yasa vardı, işte bu yasa başka bir yasa ile devre dışı bırakıldı.

Şimdi 183 ülkenin vatandaşından mütekabiliyet şartı aranmaksızın emlak satılabilecektir. 183 ülkenin vatandaşı türkiyenin dilediği bölgesinde ev, arsa, işyeri gibi hertürlü taşınmaz alabilecktir.
Ancak bazı ülke vatandaşlarına, mütekabiliyet şartı uygulanmaya devam ediliyor. Mütekabiliyet şartına tabi tutulan ülkeler: Kuzey Kore, Güney Kıbrıs Rum kesimi, Suriye, Ermenistan gibi devletlerin vatandaşlarına, mütekabiliyet şartı uygulamaya devam ediliyor.

Mütekabiliyet yasası ile ülkemiz kazanacak, ancak emlak fiyatları artacak ve bu kaçınılmaz olacaktır ! 

Bazı arkadaşların hemen komplekse girmesine gerek yok. Yabancılar ev almakla ülkeler elden gitmez.
Yabancıların ev almasıyla ülke elden gitse idi, ABD, Almanya, İngilter, Fransa gibi çok gelişmiş ülkeler, elden giderdi. Çok gelişmiş bu ülkeler ne yapıyorsa en doğrusunu yapıyor.
Onları takip etmek bile başarıya götürür...

  Aziz Kaçmaz kacmaz@kacmazemlak.com

 

Hangi ülkenin vatandaşı türkiyede yer alabiliyor ?